• MARKAMIZIN KURUCUSU ÜMİT KALAYCI

  Tarih: 4 Eylül 2017, Yazar: Ümit Kalaycı, Kategori: Blog, Genel.

   

  Ümit KALAYCI, 1995 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Hacı Bektaş-ı Veli İlköğretim okulunda . Orta okul sıralarında başlamış olan sanat sevdası yazısınında güzel olması sebebiyle kaligrafi sanatına yönelmesine sebep olmuştur. On-on bir yaşlarında kaligrafi sanatını öğrenmek eğitim almak istemiş fakat 2005 li yıllarda bu sanatı icra eden çok az sayıda usta olması ve yaşının küçük olması sebebiyle kendisine vakit ayıracak bir usta bulamayıp kendi çabalarıyla bu sanat ile uğraşmaya  başlamıştır.

  O yıllarda Türkiye de kaligrafi sanatı neredeyse hiç bilinmiyor ve malzemelerinde temini çok zordu. İnternette kaligrafi sanatı ile alakalı görsel, video bile çok az sayıdaydı. İstanbul’dan aylarca araştırma sonunda bulup temin ettiği ilk kaligrafi kalemi ile yazı serüveni başlamıştı.

  O yıllarda araştırmaları sonucunda ulaştığı kişiler yaşından ve yeteneğinin olmadığını düşündükleri için boşuna vakit harcamaması gerektiğini söyleyerek kendisinin derslerine yönelmesini ve başarılı bir öğrenci olmaya çalışmasını söylemişlerdir. Fakat yazıya olan sevdası ve azmi onun bu yoldan dönmesine engel olacaktı. İnternet üzerinden bulduğu yazıları belki onlarca belki yüzlerce kez yazmayı denemeye başlamış günde altı yedi saat yazı yazarak kalemin nasıl tutulması gerektiği nasıl bir açı ile nasıl süslerin yapılabileceği gibi soruların cevaplarını saatlerce günlerce çalışarak keşfetmeye çalışmıştır. Ondaki bu azmi gören farklı sanat dallarıyla uğraşan sanatçılar kalem, kağıt vb. malzemeler hediye ederek destek olmaya çalışmışlardır. Tabi desteklerden daha çok ”yaşın küçük, sende yetenek yok, boşuna uğraşma, bu şekilde sadece amatör olarak kalırsın, kağıt-kalem israfı yapıyorsun” vb. cümleler kuran onlarca kişi olmuştur. Fakat bunlara rağmen inanç ve azim ile çalışmalarına devam ederek başarıya giden yoldan asla geri dönmemiştir.

  Ortaokuldan sonra eğitimine Elvankent Bilgi Anadolu Lisesi (Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi) ‘nde devam etmiştir. Lise yıllarında tanıştığı yeni sanat dalları ve sanatçılar düşüncelerinde ve sanata olan sevgisinde onu daha da azimli bir hale getirerek kendine olan inancının artmasını sağlamıştır. Ailesine yük olmamak adına ufak çapta siparişler alıp kendi harçlığını da çıkartmaya başlamıştır. Çevresinden artık yavaş yavaş destek almaya başlayıp ilk standını bir Avm de açmış orada küçük yaşta kazandığı harçlıklarıyla kendine malzemeler alarak eğitimine ve sanat malzemelerine harcamıştır. Müşterileri ve çevresinin de etkisi ile yavaş yavaş ismini duyurmaya başlamıştır.

  O yıllarda tanıştığı Ali AKGÜL-Şakir AY-Ali DEMİR hocalarından çankırı ilinde rölyef sanatı ( bakır-alüminyum-pirinç işleme ve kabartma) alanında eğitim almıştır. Yaşının küçük olması ve sanatı bu kadar sevdiğini gören hocaları tüm bilgilerini onunla paylaşarak iyi bir rölyef ustası olması için ellerinden gelen yardımı sağlamışlardır.

  Bu sanatları icra etmeye çalışırken tezhip ve ebru sanatına da yönelmiş ebru sanatı konusunda Tuba BALCIOĞLU’ndan da çok önemli destekler almıştır. Kaligrafi sanatı ile başlamış olan bu yolculuk yanına rölyef, ebru,tezhip sanatını da alarak sanatın farklı dallarında da meyve veren bir ağaç olma yolunda markamızın temellerinin atılmasına vesile olmuştur.

  Sanat alanında iyice pişmeye başladığı 2010 lu yıllarda kendi adına bir web sitesi de açarak artık tüm Türkiye’ye hizmet vermeye adını duyurmaya başlamıştır. O yıllarda reklam ve danışmanlık yapan ayrıca web alanında isminin daha da duyulması için yardımcı olan şimdide ortaklık yaptığı dostu Fatih SARI en büyük destekçisi olmuştur.

  Tv kanalları, sosyal medya platformları, dernekler, kurumlar, devlet daireleri, şahıslardan vb. yerlerden siparişler gelmesinin yanı sıra konuşmacı, danışman vb. olarak görevler yürütmesi istenmiştir.

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü 2014 de kazanarak mühendislik eğitimi almaya başlamıştır. Bir dönemde Ankara’da Başkent Ünivesitesi’nde bir yıl kadar eğitim görmüştür. Ayrıca Anadolu Üniversitesi’nde Maliye bölümüne de dışardan eğitim şeklinde devam etmektedir. Mühendislik disiplinin de getirdiği bilgi birikimi ve tecrübe ile sanatını daha geniş kitlelere daha profesyonelce sunma noktasında önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Talepler ve istekler doğrultusunda kontrollü bir büyüme ile ekibine yeni sanatçılar, tasarımcılar vb. çalışma arkadaşları ekleyerek dünya çapında bir marka olma yolunda çalışmalara koyulmuştur.

  Kurucumuz Ümit KALAYCI,  YAZIDASANAT markası adı altında alanında uzman sanatçılar başta olmak üzere güçlü kadrosu ve dinamik yapısı ile Geleneksel Türk El Sanatlarını merkezine alıp birçok alanda kurumsal olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Kurucumuz, Ümit KALAYCI markamızın yönetim kurulu başkanlığını aynı hızlı ve yaratıcı tempo ile sürdürmekte, yönetiminden çalışanına, tüm personelimize bir başarı örneği olmaya devam etmektedir.

Bu Çalışmaya Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.